On vous reproche de vous lancer inutilement dans une nouvelle aventure électorale après de mauvais résultats lors des dernières élections avec l'Alliance pour une troisième Croatie.
- Je n'ai pas du tout participé aux élections en tant que candidat et n'y vois aucun intérêt. Ce qui m'intéresse c'est la situation dans la société car je ne vois pas d'amélioration ni que l'on se dirige vers la sortie de crise avec les mesures adéquates. Par conséquent je ne reviens pas à la politique de cette façon, en tant que candidat. J'ai fait mon temps et les jeunes sont là pour ça.
DON IVAN GRUBIŠIĆ
POKRETAČ SAVEZA ZA GRAĐANSKU I ETIČKU HRVATSKU
Trebaju nam promjene jer se vraćamo u feudalizam
Ugledni splitski svećenik, teolog i sociolog, don Ivan Grubišić, inicijator je okupljanja Saveza za građansku i etičku Hrvatsku koji bi na sljedećim parlamentarnim izborima trebao biti jedna od "trećih opcija".
Što je točno Savez za građansku i etičku Hrvatsku?
- Riječ je o građanskoj inicijativi u kojoj želimo okupiti pojedince, pravne subjekte, pa i političke stranke koje su voljne "gurati" promjene.
O kakvim je promjenama riječ?
- Inzistiramo na deset stvari, kao Deset Božjih zapovijedi, koje treba učiniti već sada. To su pravne i ustavne promjene bez kojih nema ni promjene političke paradigme u Hrvatskoj. Postojeća politička paradigma uspostavljena početkom 1990-ih dovela nas je do kaosa. Tako dalje ne ide.
Nužne korjenite društvene promjene
Možete li biti konkretniji?
- U prvom redu tražimo da se smanji broj saborskih zastupnika i ukinu politički privilegiji. Također tražimo da se onemogući istim ljudima da se tri puta kandidiraju za saborske zastupnike. Ovako zasjednu isti, pa godinama nema nikakvih promjena. Nadalje, Hrvatsku treba ustrojiti po mjeri njezinog broja stanovnika. Zato tražimo da se broj općina smanji na otprilike stotinu i pedeset te da se Hrvatska regionalno ustroji u četiri povijesne pokrajine. Svaka od njih imala bi regionalni parlament koji bi svoje predstavnike slao u donji dom Hrvatskog sabora. Regije bi imale svoje sudstvo, školstvo i financije, dakako usklađene s nacionalnim zakonima. Zauzimamo se za transparentan popis birača koji treba srediti prije izbora, ali i transparentan popis branitelja iz Domovinskog rata. Ukratko, zauzimamo se za korjenite društvene promjene kako bi napokon počeli izlaziti iz krize.
Na koje dijelove biračkog tijela računate?
- Mnogi govore kako nemaju za koga glasati. Eto, sada će imati. Mnogi također govore kako su na političkoj sceni svi isti. Dvije najveće stranke jesu. Objema im odgovara postojeći način vođenja politike i ideološko prepucavanje. Za njih je to dobro, ali ne i za Hrvatsku.
Na koji način namjeravate sudjelovati na izborima?
- Odlučili smo na izbore izaći s nezavisnim listama, no Savez će podržati i političke stranke koje prihvate naša načela i obvežu se da će ih provoditi u svom djelovanju.
Ukinuti političke privilegije
Jeste li već kontaktirali s nekim političkim strankama?
- Razgovarat ću s Dragutinom Lesarom o tome jesu li njegovi laburisti voljni prihvatiti ta načela. Također i s HSLS-om, ako su spremni za ovako korjenite promjene o kojima govorim. Računamo i na nezavisne kandidate.
Premijerka Kosor sigurno bi Vam rekla da se korjenite promjene već događaju, čemu svjedoči antikorupcijska borba i pokretanje postupka protiv bivšeg premijera.
- To nema veze s korjenitim promjenama. To je borba političkih suparnika koja se koristi u političke svrhe. Ako se Hrvatskoj doista želi dobro, onda ne može ona sa svojih 4,5 milijuna stanovnika imati 153 zastupnika, 20 županija i pet stotina općina.
Privreda i industrija su slabe, a administracija je masovna. To se naprosto ne može uzdržavati. Političke privilegije treba dokinuti. Dovoljno je da plaća svakog dužnosnika iznosi dvije prosječne plaće. Vlast tek sada počinje govoriti o nekima od tih stvari na koje sam još 1998. godine upozoravao zajedno s pokojnima Ivanom Supekom i Vladom Gotovcem. No to o čemu govore u Vladi nije izlazak iz krize, već zamagljivanje stvari i stvaranje privida da se nešto radi.
Znači, zadnji je čas za korjenite promjene?
- One su nužne da bi Hrvatska napokon počela djelovati kao demokratska, pravna i socijalna država. Političari su sve uzeli u svoje ruke. Pritom imaju i potporu Crkve, koju su stavili na proračun. To nije dobro i vodi nas natrag u feudalno društvo jer imamo dva povlaštena staleža - političare i svećenike.
Neću se kandidirati
Prigovaraju Vam da se nepotrebno upuštate u novu izbornu avanturu nakon što ste na prošlim izborima loše prošli s Alijansom za treću Hrvatsku.
- Ja na izborima uopće nisam sudjelovao kao kandidat, niti me to zanima. Mene zanima situacija u društvu jer ne vidim da se ide nabolje, niti se ide s pravim mjerama za izlazak iz krize. Dakle, ne vraćam se u politiku na taj način, kao kandidat. Moje vrijeme je prošlo i tu su mlađi ljudi.
Tražimo da se onemogući istim ljudima da se tri puta kandidiraju za saborske zastupnike, jer ovako godinama nema nikakvih promjena.
Source : croatia.ch, le 18 décembre 2010.
Réélection de Vlatko Marković à la tête de la Fédération croate de football
La Gérontocroatie, véritable croulure vivante, n'en finit pas de s'affaisser dans sa déglingue généralisée.
Commentaires